Ze Scratchem pierwszy raz miałem do czynienia w trakcie przygotowań do programu „Link do przyszłości” w 2015 roku. Przez kilka miesięcy, wraz z kilkudziesięcioma innymi trenerami, odwiedzaliśmy małe miasteczka i wsie przeprowadzając zajęcia z programowania robota właśnie za pomocą Scratcha.
Czym jest Scratch? To wizualny język programowania. Właściwie podstawowy i najpopularniejszy w swojej kategorii. Wizualny oznacza, że programowanie nie polega na pisaniu linijek kodu składającego się ze słów i znaków. Zamiast tego mamy „puzle”, które układamy w taki sposób by osiągnąć efekt.
Starsze dzieci korzystają ze Scratcha np. podczas nauki programowania w szkołach (to rzadkość o czym przekonałem się podczas „Linku do przyszłości”) lub na kursach w takich szkołach jak Girls Code Fun czy WOW School. Pracę wykonuje się na desktopach. Nieco inaczej wygląda to w przypadku Scratch jr.

Co to Scratch jr?

Scratch jr to aplikacja przeznaczona na tablety i dla nieco młodszego użytkownika (5-7 lat).
Książka, której patronem jest GeekTata.pl (duma!), została napisana przez przez pracowników MIT, którzy współtworzyli m.in. LEGO Mindstorms czy KIBO – zestaw do uczenia małych dzieci podstaw robotyki. Książka „Scratch jr – oficjalny podręcznik” ma w nazwie „oficjalny” pewnie dlatego, że to właśnie autorzy (Marina i Mitch) są twórcami Scratch jr.

Dlaczego warto tą książkę kupić?

Sam pokazywałem dzieciom Scratch jr i zauważyłem, że utykałem na pokazywaniu kilku funkcjonalności i brakowało mi pomysłu na proste zadania, dzięki którym mogły by poznać zasady programowania i jednocześnie mały radość tworzenia czegoś niezwykłego.
Scratch jr niewątpliwie ma potencjał na świetną zabawę. I naukę! I to właśnie dzięki tej książce będzie Wam łatwiej zarazić dzieci zabawą w tworzenie, czyli – programowaniem.

 

GeetTata poleca!
Książka do nabycia w księgarni PWN: http://bit.ly/OficjalnyPodrecznikScratchJR

 

Źródło grafiki: https://www.scratchjr.org